Podľa správ Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa približne jedna tretina všetkej produkcie potravín, približne 1,3 miliardy ton, na svete na ľudskú spotrebu každý rok vyhodí a stratí. Možné dôvody tejto situácie môžu byť uvedené ako; viac ako je potrebná produkcia potravín; nadmerný nákup potravín v porovnaní so spotrebovaným množstvom a neschopnosť vytvoriť iné využitie pre neskonzumované potraviny

Celosvetovo však 795 miliónov ľudí – ekvivalent 1 z 8 ľudských bytostí – trpí hladom a podvýživou. Priemyselné a rozvojové krajiny rozptyľujú približne rovnaké množstvá potravín – 825 a 775 miliónov ton, hoci potravinové straty a odpad predstavujú približne 860 miliárd USD v industrializovaných – 310 miliárd USD v rozvojových krajinách. Spotrebitelia v bohatých krajinách každoročne vyhodia takmer toľko potravín (222 miliónov ton), ako je celá čistá produkcia potravín v subsaharskej Afrike (230 miliónov ton).

Cieľom projektu SUSCOF je posúdiť a zmeniť správanie dospelých pri konzumácii potravín a zvýšiť povedomie o udržateľnej spotrebe potravín. Zníženie zbytočnej spotreby jedla, zmena správania dospelých pri konzumácii jedla, zlepšenie vedomia používať neskonzumované potraviny rôznymi spôsobmi, prinútiť dospelých, aby si osvojili návyk vyváženej výživy a dávať si pozor, aby si dospelí dávali pozor na uhlíkové stopy skonzumovaných potravín. projekt SUSCOF. Cieľom tohto projektu je spojiť partnerské krajiny (Turecko, Rakúsko, Dánsko, Slovensko, Švédsko) z rôznych demografických profilov.

Projekt pozostáva z troch etáp. Prvá fáza sa zameriava na vytvorenie platného, ​​komplexného a medzikultúrneho indexu na meranie udržateľnej spotreby potravín. Na tento účel sa vykoná analýza potrieb a po rozsiahlom výskume sa vypracuje index (SCOFI), ktorý zahŕňa získanie názorov odborníkov v danej oblasti a preskúmanie predchádzajúcich štúdií. Potom bude index organizovaný spôsobom, ktorý poskytuje interkultúrnu použiteľnosť tým, že má štúdie validity a reliability.

V druhej etape projektu sa pomocou SCOFI vyvinutého v prvej etape analyzuje udržateľné spotrebiteľské správanie dospelých v partnerských krajinách. V súvislosti so sociálnymi a demografickými premennými sa budú rozvíjať spotrebiteľské klastre. Každý klaster bude podrobne definovaný a budú určené jeho vzdelávacie potreby. Predmet tiež získa širšiu perspektívu s mapou kompetencií poskytovanou na úrovni partnerských krajín.

V tretej etape projektu je hlavnou súčasťou príprava školiacich materiálov a ich distribúcia cieľovým skupinám. V tejto fáze budú navrhnuté tlačené zdroje, ako sú knihy, brožúry atď., a digitálne vzdelávacie nástroje, ako sú videá a mobilné aplikácie. Mobilná aplikácia MySuscof bude vyvinutá v rámci projektu SUSCOF. Pomocou rôznych multiplikačných podujatí, seminárov/webinárov, krátkodobých spoločných podujatí pre zamestnancov a nástrojov sociálnych médií budú tieto materiály dostupné pre viac ako 9 000 jednotlivcov a viac ako 50 relevantných organizácií. Zároveň budú tieto vzdelávacie aktivity rozsiahlejšie efektívne vo verejnosti s vytvorenými vzormi a digitálnymi nástrojmi. V dôsledku toho sa očakáva, že sa tento nepriamy účinok rozšíri aj na ďalšie subjekty, s ktorými má vzťahy viac ako 50 organizácií, ktorým budú školiace materiály k dispozícii. Okrem toho sa od tohto projektu, ktorý je špeciálne navrhnutý pre vzdelávanie dospelých, očakáva, že bude viesť aj ďalšiu generáciu spotrebiteľov, ktorých vyrastú stážisti.

Začiatok: 01-09-2018 – Koniec: 31-08-2021

Referenčné číslo projektu: 2018-1-TR01-KA204-058739

Grant EÚ: 223305 Euro

EURProgram: Erasmus+

Kľúčové opatrenie: Spolupráca v oblasti inovácií a výmeny osvedčených postupov

Typ akcie: Strategické partnerstvá pre vzdelávanie dospelých